Haber
09 Haziran 2020 - Salı 21:40
 
Van Haberi

FLAMİNGO CENNETİ ERÇEK GÖLÜ ARTIK “KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN”

Van Gölü’nün 20 kilometre doğusunda yer alan ve bölgenin kuş bakımından en zengin alanı,   flamingoları ve eşsiz manzarası ile görenleri adeta büyüleyen Erçek Gölü; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan 2632 sayılı kararla  “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edildi.

 Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün büyük bir kısmını havzasında barındıran Erçek Gölü, bir kuş yuvası ve kuş cenneti olarak nitelendirilmektedir. Kılıçgaga, Büyük Cılbıt, Kara Boyunlu, Batağan, Angıt, Flamingo, Yaz Ördeği, Van Gölü Martısı gibi onlarca kuş türünün barındığı Erçek Gölü,  Özellikle biyoturizm ve ornitoturizm açısından da dünyanın önemli merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. Dünyanın en büyük flamingo konaklama alanlarından birine ev sahipliği yapan göl, ulusal ve uluslararası sınıflandırılmalarda önemli kuş alanları arasında “B” sınıfı sulak alanlar içinde gösterilmektedir.

İpekyolu Belediyesi tarafından gelenekselleştirilen Flamingo Festivali ile yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan göl üzerinde, Belediyenin yapmış olduğu kuş gözlem noktaları, sahil bandı çalışması ve düzenli çevre temizliği göle verilen önemi bir kez daha gözler önüne sererken, gölün Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edilmesi ile beraber, dünya turizm cenneti sayılan alanlardan biri haline dönüştürülebilmesi çalışmaları da hız kazandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı