Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

Van17°CHafif Sağanak Yağışlı

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

MÜSİAD van Şubesinin 5. Olağan Genel Kongresi yapıldı

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » MÜSİAD van Şubesinin 5. Olağan Genel Kongresi yapıldı
14 Ocak 2017
MÜSİAD van Şubesinin 5. Olağan Genel Kongresi yapıldı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Van Şubesi’nin 5’inci Olağan Genel Kongresi yapıldı. Tek liste halinde gidilen kongrede, Abdullah Aras MÜSİAD Van Şube Başkanı seçildi.

Bir Otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen kongreye, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Başbakan Danışmanı Adnan İnanç, MÜSİAD Genel Başkan yardımcısı Ömer Faruk Akbal, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, AK Parti İl Başkanı Zahir Doğanda, CHP İl Başkanı Mehmet Kurukçu, SP İl Başkanı Özay İlhan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile STK başkanları katıldı. Katılımın yoğun olduğu kongre Kur’an-ı Kerim tilaveti ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Van Valisi İbrahim Taşyapan, genç işadamlarından kurulu MÜSİAD’ın Türkiye’de yaptıklarıyla gurur duyduklarını belirtti. MÜSİAD’ın dünyaya açılmasının Türkiye için büyük bir kazanç olduğunun altını çizen Vali Taşyapan, “Özellikle son yıllarda bütün dünyaya açılması ve bunu bir felsefe haline getirmesi ve dünyanın her tarafına üretimi, işadamlarını ve ticareti götürmesi ülkemiz için büyük kazançlar meydana getirdiğine inanıyorum. Bugün 65 ülkeye yayılabilmek ve oralarda yaklaşık 170’e yakın temsilcilik oluşturmak büyük bir gayretin eseri olduğuna inanıyorum oradaki insanlarımıza rehberlik ediyor, buradaki insanlarımızı oraya götürüyor, oralarda ticaret üretim ve sanayi alanlarında işbirliği yaptırıyor” dedi.

Van’ın; hem ildeki hem de il dışındaki iş adamlarına kapılarının açık olduğunu dile getiren Taşyapan, “Onları burada yatırım yapmaya, burada üretim yapmaya, burada ticaret yapmaya ve burada istihdam oluşturmaya bekliyoruz. Bu kapsamda MÜSİAD’ın 5’inci Olağan Genel Kongresi’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

MÜSİAD Van Şube Başkanlığı’na seçilen Abdullah Aras ise yaptığı konuşmasında, 2016 yılının Türkiye için sıkıntılı bir yıl olduğuna değinerek, “En büyük sıkıntımız, hepimizin yaşadığı 15 Temmuz darbesi oldu. Ülkemize yönelik yapılan bu ihanet darbesi, STK’ların, kanaat önderlerinin ve vatandaşların göstermiş olduğu sağduyu ile bertaraf edildi. Ama terör örgütleri emellerine ulaşmak için o günden bu güne kadar asla durmadı. Ülkemizin farklı illerinde yapmış oldukları bombalı saldırılarda güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımız hayatlarını kaybettiler. Terör örgütleri insanları öldürmenin ardından mecralarını değiştirerek bu seferde ekonomik bir kriz yaşatmak için ellerinden gelen bütün imkanları seferber ettiler. Ama bizler şu inanç içerisindeyiz ki, nasıl bu halk 15 Temmuz’u beratraf ettiyse Allah’ın izniyle bu ekonomi krizini de bertarafa edecektir. Yeter ki bir olalım, birlikte harekete edelim ve tek vücut olalım” dedi.

MÜSİAD Van Şubesi olarak hedeflerinin Van’ın ve Van halkının kalkınması olduğunu vurgulayan Aras, “Yaşanabilir bir kentin oluşması için azami düzeyde performans sergileyeceğiz. Van’ın ekonomik sıkıntıları ile birlikte kültürel sosyal bir takım sıkıntılarının bulunduğu bir gerçektir. Biz burada STK’larla birlikte bir dayanışma ve kaynaşma içerisinde bu problemlerin çözümü noktasında var olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bununla birlikte bu sorunların minimize edilmesi için, bu sorunların bir daha yaşanmaması için merkezi hükümet, yerel yönetimler ve üniversite ile birlikte hareket edecek ve bu sorunları çözmenin yollarını arayacağız” ifadelerini kullandı.

Mesleki veya üniversite eğitimi yollarının açılması ile Van’ın büyük sorunlarından olan işsizliğe ’dur’ diyebileceklerini belirten Aras, “İŞ-KUR, bu memleketin kaderi olmamalı. Halkımızı gençlerimize İŞ-KUR’a mahkum etmememiz gerekir. 3-4 bin kişilik bir sayı, Van’a yapılan bir iyilik değildir. Bizler nitelikli, vasıflı, erdemli ve sürekli çalışabilecek bir istihdam alanı yaşatmamız gerekir. Bu duygularla kongremizin hayırlara vesile olmasını diler, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Plaketlerin verilmesi ile devam eden kongre, MÜSİAD’a yeni üye olan işadamlarına rozetlerinin takılması ile sona erdi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Hangi Durumlarda İmplant Uygulanabilir?

Hangi Durumlarda İmplant Uygulanabilir?İmplantlar, insan vücuduna yerleştirilen yapay nesnelerdir. Dental implantlar

Van Çeviri Büroları

Van Çeviri BürolarıUlaşması kolay olmayan çeviri hizmetini diğer illerimizde olduğu gibi Van ilimizde

Faruk Alpaslan, ‘Servis araç sayıları artmayacak’

Faruk Alpaslan, ‘Servis araç sayıları artmayacak’Ziya Türk’ün Haberi   Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan

RastgeleSeçilen İçerik

EN ÇOK OKUNANLAR

Ramazan Çelik’in Eşi Zeynep Çelik Toprağa Verildi

Ramazan Çelik’in Eşi Zeynep Çelik Toprağa VerildiAnkara’da yoğun bakımda 6 gün tedavi gören ve kurtarılamayarak hayatını

Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsim

Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsimTürkiye ve Van’da gündem çok yoğun. Türkiye’nin ve buna paralel Van’ın

Van’da İlk Kez 21 Projeden 10’u Ar-Ge Desteği Aldı

Van’da İlk Kez 21 Projeden 10’u Ar-Ge Desteği AldıVan’da 2013 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan