Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

Van17°CHafif Sağanak Yağışlı

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsim

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsim
03 Ekim 2016
Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsim

Türkiye ve Van’da gündem çok yoğun. Türkiye’nin ve buna paralel Van’ın sorunları hiç bitmeyecek gibi. Çözüm sürecinin yerini çatışmalı sürece bırakması, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler ister istemez ülke insanını kaygılandırıyor. Bu kaygı Van ve bölge illerinde daha ağır hissediliyor.  Herkesin aklında “Ülkenin ve Van’ın geleceği nasıl olacak?” soruları var.

Van’ın beklediği vergi terkini konusunda umutlar azalıyor. Van İş Dünyasını en çok düşündüren konuların başında vergi meselesi var. Zira iş dünyası üzerinde vergilerden, bölgede ve ülkede yaşanan gelişmelerden kaynaklı yük bir hayli fazla.

Tüm bunların yanında gündemde 2017 yılı içinde yapılacak oda ve borsa seçimleri de var. Seçime aylar kalmasına rağmen iş dünyasını şimdiden bu heyecan sarmış durumda. Herkes, kimlerin aday olacağını ve kimin nasıl kazanacağını merak ediyor. Peki, Van iş dünyasında şuan en çok konuşulan isimler kimler?

Van Basın Haberleri sizin için bu sorunun cevabını aradı ve kulislerde konuşulan 20 ismi araştırdı.

İşte o isimler ve özellikleri;

 

Feridun Irak

‘Bir kuşak onunla büyüdü’ desek, yanılmış olmayız. 96’da Van Ticaret – Sanayi Odası (Van TSO) ile başladığı başkanlığı 2013’de Van Ticaret Borsası (VATBO) başkanlığıyla noktaladı.

TSO Başkanlığıyla birlikte 98-99 yılında Vanspor Kulüp Başkanlığı da var. Düşen takımı o sezon yeniden süper lige çıkarma başarısını gösterdi. Van’da hem iş dünyası, hem de spor kamuoyu tarafından en çok bilinen, tanınan ve sevilen bir isim.

Oda ve Borsa seçimlerinde yeniden aday olmayacağını söyledi. Siyasete gireceğini açık açık belirtti. “STK başkanlığım döneminde bu memleket için yaptıklarım ortada. Beni eleştirenler benim yaptıklarımın ‘onda birini yaptım’ desin. Ondan sonra beni eleştirsin” çıkışını yapan bir isim.

Oda ve Borsa seçimlerine soyunan adayların kapısını çaldığı ilk isim. Tecrübesi ve özgül ağırlı olan biri. Oda ve Borsa seçimlerinde onun desteğini alan aday maça 1-0 önde başlamış demektir.

 

Faruk Alpaslan

Uzun süre Van Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Van Esnaf Sanatkarlar Odası (VESOB) Başkanlığı yapmış bir isim.

Kazandığı son VESOB Başkanlığı seçimi, seçim tarihine geçecek bir başarı. VESOB’a bağlı 19 odanın 15’i karşısında olmasına rağmen o odaların delegelerin desteğini alarak, yeniden VESOB Başkanlığına seçilmesi Van’da uzun süre konuşuldu. Başarısı 300 Spartalı destanına benzetildi.

AK Parti’de üst üste 4 ve 7 sırada milletvekili adayı gösterilmesine rağmen seçimlerde en çok o çalıştı.

Esnaf ve İşadamları arasında ciddi ağırlığı var. İsmi Van TSO Başkanlığı için konuşulmasına rağmen uzak duruyor, bu durum haliyle adaylık düşünen diğer isimlerin iştahını kabartıyor.

Tüm adaylar, kendilerinin desteklenmesi için söz almaya çalışıyor. Geçen dönem Van TSO seçimlerinde Mirza Nadiroğlu’nu destekledi, bu dönem ise tüm adaylara başarılar dileyip,  seçimleri tribünlerden izlemesi bekleniyor.

 

Necdet Takva

Geçen seçim “Erken kalkan yol alır” sözünün doğruluğunu bir kez daha ispatladı. Seçim yarışına erken başladı ve meyvesini aldı.

Ekonomide Değişim Hareketi (EDH) çatısı altında birlikte yola çıktığı Ali Süer ve Zahir Kandaşoğlu gibi isimlerle yollarını erken ayırdı. Bu durumu sorun etmedi. Önümüzdeki Van TSO seçimi için ciddi kan değişimi ya da hücre yenilenmesine gideceği konuşuluyor.

Kulislerde konuşulanlara göre Feridun Irak’ın desteğini almaya çalışıyor. ‘Irak, ne cevap verir?’, bilinmez ama yola çıkacağı isimler yavaş yavaş şekilleniyor. Kadroda şimdiden Yavuz Karaman, Metin Abi, Faruk Biner gibi isimler hazır.

Van Ekonomist Dergisi’nin ‘Kimi Van TSO Başkanı Görmek istersiniz?’ Anketinde 1. çıktı.

 

Zahir Kandaşoğlu

Olacak, olmayacak… Van TSO seçimlerinde aday olup olmayacağı papatya falına döndü. Çıkışları aday olacağını gösterir yönde ama kendisi hala ‘adayım ya da değilim’ demiş değil.

Takva’yla neden ters düştüğüne dair herhangi bir açıklaması olmadı. Çıkışları biraz Merhum Demirel’in ‘tapulu arazime gecekondu kondurmam’ sözünü hatırlatıyor.

Takva’nın bugün Van TSO Başkanı olmasında payı büyük. Oda seçimleri için hatırı sayılır bir kitlesi var. Adaylığı ciddi ses getirir.

Feridun Irak ve Faruk Alpaslan’ın desteğini almaya çalıştığı belirtiliyor. Van TSO’da 3 dönem üst üste başkanlık yapması ve odaya yeni bir bina kazandırması en büyük avantaj.

Olsa da olmasa da Takva’nın kaybetmesi için elinden geleni ardına koymayacak.

 

Fariz Borazan

2008 Van TSO seçiminde mütahitler gurubunda o günün başkanı Zahir Kandaşoğlu’na karşı kazanmayı bildi. Kandaşoğlu o gün otomotiv gurubunda kazanmasaydı oda başkanı olamayacaktı.

Son Van TSO seçiminde Feridun Irak’la birlikte hareket etti. Herkesin safını önceden belirlediği  seçime son anda girmelerine rağmen yine de hatırı sayılır bir oy aldılar.  O gün işi küskünlüğe ve kırgınlığa vurmaması bugün ismini öne çıkarıyor.

Geçen dönem Mirza Nadiroğlu ve Feridun Irak’la hareket eden bazı gruplar, sanki, bugün Fariz Borazan’ı öne çıkarma hazırlığındalar.

Adaylığı konusunda herhangi bir açıklaması yok, çalışması var mı bilinmiyor. Ancak ‘Ben de bu yarışta varım’ diye ortaya çıkarsa, tüm dengeleri değiştirebilir.

 

Ali Süer

Geçen Van TSO seçimlerinde Necdet Takva’yla özdeşleşen Ekonomide Değişim Hareketi’nin (EDH) en önde gelen isimlerinden biriydi.

Mobilya – Giyim  ve Tarım – Hayvancılık olmak üzere 2 ayrı gurupta yarıştı. Mobilya grubunda kazandı, tarım grubunda kaybetti.

Necdet Takva’nın bugün Van TSO Başkanı olmasında onun da payı büyük. Seçildiği günün ertesinde istifa etmesi oda tarihinde bir ilk oldu. Takva’yla neden yollarını ayırdığı tam bilinmiyor, kendisi de o konuda pek konuşmuyor.

Van Ekonomist Dergisi’nin “Kimi oda başkanı görmek istersiniz?” Anket sonucunda 2. sırada yer alması dikkatlerden kaçmadı.

Faruk Alpaslan’ın desteğini almaya çalıştığı söyleniyor. O da aday olursa, tüm dengeleri değiştirecek güçte.

Seçime girmezse, Takva dışında diğer adaylar desteğini almak için kapısını çalarlar.

 

 

Kayhan Türkmenoğlu

Milenyum olarak adlandırılan 2 binli yılların başında Feridun Irak’tan sonra, Zahir Kandaşoğlu’ndan önce Van TSO’nun başındaydı.

O zamanlar seçim yine 4 yılda bir yapılırdı ama meclis, yönetim ve meclis başkanını 2 yılda bir belirlerdi.  Türkmenoğlu, 2 yıl başkanlık yaptıktan sonra  aday olmadı. Böylece Kandaşoğlu’nun 9 yıl sürecek başkanlığı başladı.

AK Parti’den Van Belediye Meclis Üyeliği ve Meclis Grup Başkan Vekilliği de yapan Türkmenoğlu, 2007’de AK Parti’den Van milletvekili oldu.

Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması da dahil olmak üzere Van ekonomisine katkısı olabilecek bir çok çalışmaya imza atan Türkmenoğlu, her oda seçiminde danışılan ve desteği istenen isimlerin başında gelmesine rağmen, oda seçimlerine dışarıdan karışılması taraftarı değil.

“Bırakalım esnaf, tüccar ve sanayiciler temsilcilerini kendileri seçsin” düşüncsine sahip olan Türkenoğlu’nun aday  olarak konuşulan tüm isimlerle diyaloğu iyi.

Tercihi siyaset kulvarında Van’a hizmet etmek olan Türkmenoğlu’nun seçimlerde tarafsız kalacağı konuşuluyor.

 

Mirza Nadiroğlu

Bu dönem mecliste 4’üncü dönemi. Van TSO’nun en tecrübeli ismi. Geçen dönem başkanlık yarışında Necdet Takva’ya karşı kaybetti.

İlk seçiminde yola Feridun Irak’la çıkan Zahir Kandaşoğlu’yla devam eden Nadiroğlu, Kandaşoğlu’ndan sonra başkanlık koltuğuna oturdu.

Şuan Necdet Takva ve Zahir Kandaşoğlu’nun adaylıklarına soğuk baktığı konuşulan Nadiroğlu, bu seçimin kilit isimlerinden biri. Kendi grubunda (Gıda –  Tarım)  her seçim açık ara farkla kazanan Nadiroğlu, bu seçim kapısı en çok çalınacak isimlerin başında geliyor.

Nadiroğlu’nun adaylık için ismi geçenlerden Fariz Borazan’la diyaloğunun iyi olduğu konuşuluyor. Bu diyalog desteğe dönüşür mü bilinmez, ama Nadiroğlu’nun seçim sonuçlarını belirleyecek etkide olduğu kesin bir bilgi.

 

Kadri Salaz

Van’da STK denince akla ilk gelen isimlerin başında gelir. Van Genç İşadamları Derneği VANGİAD’ın kurucu başkanı. 90’lı yılların ortalarında kurulan derneğin birçok üyesi Van TSO seçimlerine girmiş ve kazanmışlardır.

Takva da bu derneğin kurucu üyelerindendir. Takva ilk seçim yenilgisini VANGİAD’ta Salaz’a karşı yaşamıştır. Bu aynı zamanda Takva’nın ilk seçim tecrübesi…

Salaz, geçen dönem Van TSO seçimlerine girmemekle birlikte Bedrettin Gökçenay ve Ünal Keser’den (Müteahhitlik grubu) dolayı Nadiroğlu’nu destekledi.

Bu dönem tüm adayların listesinde görmek istediği bir isim. Girer mi girmez mi bilinmez, ama adaylar muhakkak yakın desteğini görmek isteyecekler.

Bu arada Van Genç İşadamları, Van Girişimci İşadamları olarak isim değiştirdi. Yeni ismin kısaltılmışı  da VANGİAD oldu.

 

Halil Tandoğan:

İsmi 2 binli yılların ortalarında duyulmaya başladı. 20’li yaşlarda Van Arıcılar Birliği’ni kurdu. Her seçim karşısına farklı adaylar çıkmasına rağmen kazanmasını bildi.

Asıl sürprizini son Van Ticaret Borsası VATBO seçiminde yaptı. Salman Toprak’la birlikte girdiği seçimi 1 oy farkla kazandı. Seçimden sonra Toprak’la yollarını ayırmasına rağmen gündemden hiç düşmedi. Borsada seçimler onun itirazı üzerine 2 kez daha yenilendi.

Mücadeleci kişiliğiyle ön plana çıkan Tandoğan, daha çok borsa seçimiyle ilgilenecek gibi. Üye sayısı 4’e katlanan (200’ün üzerinde) borsa için Tandoğan’ın eski ve kurucu başkan Feridun Irak’tan destek istediği belirtiliyor.

Van TSO seçimi için ise Necdet Takva dışında ismi geçen diğer adayların, Tandoğan’ı kendi listelerinde aday göstermek istemesi sır değil.

 

Şemsettin Bozkurt;

Son dönem Van İş Dünyasında yıldızı parlayan isimlerden biri… Van OSB Başkanlığı kendisine ciddi ivme kazandırdı. Sosyal Medyayı kullanmadaki ustalığı da cabası.

Son günlerde Necdet Takva ve Takva’nın yönetiminde bulunan isimlerle Twitter üzerinden yaptığı atışmalarla gündemde.

Van Ekonomist Dergisi’nin ‘Van TSO’nun başında kimi görmek istersiniz?’ anketi sonucunda 3’üncü çıktı.

Van TSO Başkanlığına aday olup olmayacağı belirsiz. Aday olmazsa, adaylık için ismi geçen Ali Süer, Fariz Borazan ve Zahir Kandaşoğlu’nun kendisinden destek isteyeceği kesin.

Bozkurt ile Takva arasındaki soğukluk, Takva’nın OSB seçimlerinde Bozkurt’un rakibi Mahmut Köroğlu lehine kulis faaliyetlerinde bulunmasından kaynaklanıyor.

Ancak Bozkurt OSB Başkanı seçildikten sonra, kişisel konuları geride bırakıp, Van’ı, yatırımcıyı, sanayiciyi ve Van halkını ilgilendiren konuları önceleyen duruşu ile her kesimin takdirini kazanan çalışma performansı ortaya koydu.

 

Mahmut Köroğlu

Van TSO Başkanlığı için yürütülen kulis faaliyetlerinde en çok aranan isimlerin başında geliyor. Bunda TOBB Üst Kurul Delegesi olmasının da payı var. Zira TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van’la ilgili meselelerde ilk onu arıyor.

Van TSO Genç Girişimciler Kurulu’nun kurucu başkanı olması dolayısıyla TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı’yla da diyaloğu çok iyi. Bir nevi Van TSO ile TOBB arasındaki ilişkileri yürütüyor.

Seçim yarışını seçimde bırakması işi küskünlük ve kırgınlığa dökmemesi en büyük avantajı. Geçen dönem, yakınlığından dolayı Mirza Nadiroğlu’nu destekledi.  Bu seçim destekleyecekleri aday konusunda ‘Nadiroğlu’yla birlikte hareket eder’ yorumu yapılıyor.

Adaylık için ismi geçenlerden Takva ve Borazan’la yakın temas içinde olduğu konuşuluyor.

 

Abdullah Arvas

Van’da alabalık sektörüyle (Gürpınar – Şifa Alabalık Tesislerinin sahibi) özdeşleşmiş bir isim.

Genç yaşına rağmen sektörün duyenlerinden biri olarak anılıyor. Sektörü Van TSO’da temsil eden tek kişi. Yola Mirza Nadiroğlu’yla birlikte çıktı. Nadiroğlu’yla aynı gruptan (Tarım –Gıda… Grupta 3’üncü kişi Mehmet Çilingir’di) en yakın rakiplerine (Ali Süer – Abdulkahar Ersalan – Ata Altay) hatırı sayılır bir fark attılar. Odanın en karizmatik meclis üyesi olarak biliniyor.

Mütevaziliği ve saygınlığıyla ön plana çıkıyor. Mirza Nadiroğlu’yla birlikte hareket edeceği konuşuluyor.

Necdet Takva’nın uyumlu kişiliği nedeniyle bu dönem kendi yanında görmek istediği isimlerin başında geliyor.

 

Cahit Zeydanlı

Van’da iş yapan müteahhitler içinde ağırlığı olan isimlerin başında geliyor. Kurtlar sofrası olarak anılan sektörde saygınlığını yitirmemesi ve güvenini zedelememesi onu ön plana çıkaran etkenlerin başında geliyor. Müteahhitler içinde en çok sevilen isimlerden biri olarak biliniyor.

Van TSO seçimlerine doğrudan ya da dolaylı  müdahalesi olmaz. Ama başkanlık yarışına soyunanlar  onun desteğini almak için ister istemez ciddi çaba gösterecekler. Zira bir çok müteahhit onun desteklediği ismi destekleyecek.

Müteahhitler  grubunda dengeleri değiştirecek güce sahip biri olarak konuşuluyor.

 

Abdurrahman Yörük

Onun da Cahit Zeydanlı gibi Van TSO seçimlerine doğrudan ya da dolaylı müdahalesi beklenmiyor. Müteahhitler içinde saygınlığını muhafaza etmesi ve seviliyor olması, adayların kapısını çalmak istemesi için geçerli neden.

Onlarca alt yüklenici firmaya iş veriyor, İşini daha çok Vanlı firmalara pay etmeye çalışıyor.

Milliyetçi bilinmesine rağmen her görüşten insanla çalışıyor. Kazandığını Van’a yatırması her kesim tarafından takdirle karşılanıyor. Tüm bu artılarına rağmen sessiz durmayı yeğliyor.

Desteleyeceği bir aday olursa, oyu birlerle değil, onlarla ifade edilir. Zira Van TSO’da oyu olan birçok kişi ‘hangi adayın desteklenmesi gerektiği’ konusunda onun da görüşlerine başvuracak.

 

Meral Ayhan

Van TSO’nun ilk ve tek kadın meclis üyesiydi. Seçildiğinde Doğu ve Güneydoğuda tek örnekti. Onu daha sonra Roza Kartal takip etti.

Meclis üyeliği 2 dönem sürdü. Van TSO Kadın Girişimciler Kurulu kurucu başkanlığını yaptı. Son seçime girmedi.

Şunda Van İş Kadınları Derneği VİKAD’ın başkanlığını yürütüyor. Genelde sosyal sorumluluk projeleriyle gündeme geliyor.

Adayların kesinlikle listesinde görmek isteyeceği isimlerin başında geliyor.

Zahir Kandaşoğlu ve Necdet Takva ile diyaloğunun iyi olduğu biliniyor.

 

Özge Burak Değer

İsmi hem siyaset hem ticaret kulislerinde konuşuluyor. Bunda son dönem AK Parti’den milletvekili adayı olması ve Van Sanayici ve İş Kadınları Derneği VASİKAD’ın başkanlığını yürütmesinin payı büyük. Aynı zamanda Van TSO Kasın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı.

Kendisinin siyasette devam etmek istediği konuşulmasına rağmen Necdet Takva’nın bu dönem onu Van TSO Meclisinde görmek istediği belirtiliyor.

Eğitimci Değer, neye karar verecek? Bilinmez ama Van TSO seçimlerinde adını çokça duyacağız gibi.

 

Yasin Ertürk

Son 2 dönemdir Van TSO seçimlerine akaryakıt grubundan girdi. Son seçimde Mirza Nadiroğlu ile hareket eden 2 güçlü isim İlhan Kaya ve Sinan Hakan’a karşı kurayla kaybetti. Oyları eşit çıkmıştı.

Seçimi kaybetti ama Necdet Takva’nın başkan olmasında payı büyük. Seçim sonrası kendisini desteleyenler ve destelemeyenlerle diyaloğunu sürdürmesi en büyük avantajı.

OSTİM’deki jenaratör fabrikası Vanlı İşadamlarının Ankara’daki uğrak yeri.

Van TSO Başkanlığı için ismi geçen tüm adaylar akaryakıt grubu listesinin başında onu görmek istiyor.

 

Şaban Gültepe

Van TSO seçimleriyle özdeşleşmiş bir isim. 2 binli yılların başından beri odanın çeşitli kademelerinde yer almış bir isim. Van TSO seçimlerinde Giyim ve Konfeksiyon grubunda her seçim listede yer aldığı arkadaşlarıyla birlikte kazanmasını bilmiş.

Son seçimde Konfeksiyon ve Mobilyacılar grubu birleştirildiğinden dolayı aynı listede yer aldığı Ayhan Fidan’la birlikte,  Ali Süer ve Hüseyin Güneş ikilisine karşı kaybettiler.

Bu dönem Konfeksiyon ve Mobilyacılar gurubunun yeniden eskisi gibi ayrı olması bekleniyor. Gruplar ayrı olursa, Şaban Gültepe liderliğinde 2 ismin daha dahil olacağı konfeksiyonda, kazanmaya en yakın grup, bu grup olur.

 

Fevzi Çeliktaş

Van TSO seçimlerine girecek en rahat kişi. Onun için stres yok, sıkıntı yok, rahatlık çok. Sınır Ticareti Grubunda yanına aldığı 2 kişiyle birlikte her dönem açık ara farkla kazanıyor.

Hiçbir başkan adayına ihtiyacı yok. Daha çok başkan adaylarının ona ihtiyacı var. Son seçimde Mirza Nadiroğlu’yla birlikte hareket etti. Ekonomide Değişim Hareketi (EDH) rüzgarı onun gurubunda tersine döndü.

Diğer dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de gurubunda rahat kazanacak gibi görünüyor.

Van TSO’da başkanlığa soyunanlar, onu da yanlarında görmek için şimdiden kulis faaliyetlerini artırmış durumdalar.

VAN BASIN HABERLERİ

 

Not: Her türlü telif hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Hangi Durumlarda İmplant Uygulanabilir?

Hangi Durumlarda İmplant Uygulanabilir?İmplantlar, insan vücuduna yerleştirilen yapay nesnelerdir. Dental implantlar

Van Çeviri Büroları

Van Çeviri BürolarıUlaşması kolay olmayan çeviri hizmetini diğer illerimizde olduğu gibi Van ilimizde

Faruk Alpaslan, ‘Servis araç sayıları artmayacak’

Faruk Alpaslan, ‘Servis araç sayıları artmayacak’Ziya Türk’ün Haberi   Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan

RastgeleSeçilen İçerik

EN ÇOK OKUNANLAR

Ramazan Çelik’in Eşi Zeynep Çelik Toprağa Verildi

Ramazan Çelik’in Eşi Zeynep Çelik Toprağa VerildiAnkara’da yoğun bakımda 6 gün tedavi gören ve kurtarılamayarak hayatını

Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsim

Van İş Dünyasında Öne Çıkan 20 İsimTürkiye ve Van’da gündem çok yoğun. Türkiye’nin ve buna paralel Van’ın

Van’da İlk Kez 21 Projeden 10’u Ar-Ge Desteği Aldı

Van’da İlk Kez 21 Projeden 10’u Ar-Ge Desteği AldıVan’da 2013 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan